O MATEŘSKÉ ŠKOLE

Naše mateřská škola má čtyři třídy VČELIČKY, BROUČKY , BERUŠKY a SLUNÍČKA. V naší mateřské škole  jsou děti v jednotlivých třídách rozděleny dle věku. Ve třídách Berušky a Broučci jsou již starší děti, které se pomalu připravují na vstup na základní školu. Třída Včeličky se zaměřuje na adaptaci těch nejmenších a na vstup do mateřské školy. Další třídou  jsou  Sluníčka  – speciálně logopedická třída, se zaměřením na logopedickou práci, odstraňování a nápravu vadné výslovnosti u dětí, na rozvoj a kulturu jejich řeči v součinnosti s přípravou na vstup do ZŠ.

Všechny čtyři třídy jsou vybaveny moderním nábytkem, tělovýchovným zařízením (ribstole, švédská bedna, trampolína, kladina, žíněnka apod.) V každé třídě je dostatek hraček, stavebnic a didaktických pomůcek. Třídy jsou světlé, dostatečně prostorné a zařízené standardním nábytkem vhodným pro předškolní zařízení.

Pracujeme podle školního vzdělávacího programu „Můj barevný svět“, s tematickými částmi tohoto programu jsou rodiče seznámeni na nástěnkách. Tento dokument je zpracován v souladu se zásadami Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Témata jsou dětem blízká, přirozeně motivující, snadno uchopitelná a přehledná. Činnostmi rozvíjíme všechny oblasti dětské osobnosti, jsou prostředkem k poznávání okolního světa a získávání schopnosti poradit si v nejrůznějších životních situacích. Obsahují prvky hry a tvořivosti. V maximální možné míře využíváme prožitkové učení, abychom co nejvíce omezili předávání hotových poznatků a slovních poučení.

O děti v naší mateřské škole se stará paní ředitelka, osm zkušených kvalifikovaných učitelek, tři provozní zaměstnankyně a zaměstnankyně školní kuchyně.

Okolí naší školky umožňuje vycházky do prostředí lesa, do Zamilovaného háje, na několik hřišť a lesoparku. Tyto lokality umožňují dostatek podnětů pro spontánní činnosti, ale i pro ekoaktivity v souladu se zaměřením naší školy.

Koncepce školy

Základní filozofie školy je osobnostní a citový rozvoj dítěte s ohledem na jeho individuální potřeby a zájmy, se zaměřením na péči o přírodu a životní prostředí. Posláním naší MŠ je rozvíjet zdravě sebevědomé dítě.

Základní cíle:

• položit základy vzdělávání dětí podle jejich zájmu, možností a potřeb. Motivovat děti k dalšímu poznávání a učení, učit děti žít ve společnosti ostatních.
  • pomáhat dětem, aby se cítily bezpečné a milované
  • pěstování úcty k vlastní osobnosti, vytváření funkčních mezilidských vztahů, to vše v atmosféře bezpečného sociálního klima v MŠ
  • rozvíjet estetické cítění, pěstovat u dětí lásku k přírodě, k obci, kde žijeme, ke kamarádům a zaměstnancům MŠ
  • klást důraz na prožitkové učení a úzkou spolupráci s rodinou
  • rozvíjet  a podporovat sociální dovednosti, schopnost vyjadřování pocitů a spolupráce ve skupině jako základ dospělého prosociálního chování
  • podporovat a rozvíjet spontánní činnosti, jejich denní potřeby a zkušenosti
  • osvojovat si etické priority – netrápit, neubližovat, neničit, odmítat sobectví
  • odstraňování a náprava vadné výslovnosti u dětí, rozvoj a kultura jejich řeči
  • dostatečně laskavým, vstřícným, přátelským a podnětným prostředím probouzet v dítěti aktivní zájem a chuť se dívat kolem, naslouchat, objevovat, ale i s odvahou ukázat, co vše umí, dokáže a zvládne
  • rozvíjet pozitivní citové vztahy k sobě a druhým, vytvářet ovzduší vzájemné důvěry.
  • všestranně a nenásilně rozvíjet osobnost dítěte, poskytnout mu určitou volnost a soukromí. Nenutit děti do činností.

Cílem by mělo být šťastné dítě, které se do MŠ těší. Dále chceme, abychom dny v mateřské škole společně prožili  příjemně, abych děti odcházely domů  s takovými prožitky, které naplňují naši touhu mít přátele, poznávat okolní svět, objevovat, učit se apod.

PROVOZNÍ DOBA

Ráno: 6:45hod. – 8:00hod.
Po obědě: 12:30hod. – 13:00hod.
Odpoledne: 14:45hod. – 16:45hod.

Od 6:45hod. do 7:00hod. se budou děti scházet ve třídě VČELIČKY. V 7:00hod. si děti převezme jejich paní učitelka a přejdou do své třídy!

Od 16:15hod. do 16:45hod. budou děti v „rozcházecí třídě“, dle aktuálního rozpisu.

Režim dne

Ranní blok

6:45hod. – 7:00hod. Postupné scházení dětí ve třídě Včeličky.

7:00hod – 8:00hod. Postupné scházení dětí v jednotlivých třídách.

7:00hod. – 9:00hod. Hry dle přání dětí, individuální péče, logopedická péče, hravé činnosti a pohybové aktivity, rozvíjení podnětů nabízených učitelkou.

9:00hod. – 9:15hod. Hygiena, svačina

9:15hod. – 9:45hod. Postupné dokončení činností a prací, společné přivítání dne, diskuze, zhodnocení činností, individuální, skupinové, společné aktivity, hudební a pohybové činnosti, logopedické chvilky.

9:45hod. – 10:00hod. Příprava na pobyt venku

10:00hod. – 12:00hod. Pobyt dětí venku, při kterém probíhají řízené i volné činnosti a aktivity zaměřené na relaxaci, pohyb, výchovu a vzdělávání dětí. Pobyt venku je také spojený s pozorováním, poznáváním, experimentováním a otužováním.

12:00hod. – 12:30hod. Hygiena, oběd. Děti jsou vedeny ke kulturnímu stolování a sebeobsluze.

Klidový blok

12:30hod. – 14:30hod. Hygiena, ukládání ke spánku, poslech pohádky, relaxační hudby, spánek a odpočinek. Respektujeme rozdílné potřeby dětí.

14:30hod. – 14:45hod. Hygiena, svačina

Odpolední blok

14.45hod. – 16.45hod. Odpolední zájmové činnosti, logopedická péče, didakticky zacílené činnosti, pohybové a spontánní hry dle přání dětí.

Od 16:15hod. – 16:45hod. Je pobyt dětí ze tříd v rozcházecí třídě dle rozpisu .

Doba určená pro přebírání dětí zákonnými zástupci.